10 טיפוסי אישיות

1. התוקפן הפסיבי
אדם שמחזיק דברים בבטן ומביע את התיסכול שלו באופן עקיף, באמצעות עקיצות, פרצופים, אמירות סרקסטיות . בדרך כלל נמנע מעימותים וקונפליקטים ישירים.
קוד הדיבור והקול
לרוב יש פער בין תוכן הדיבור לאינטונציה. למשל תגובתו לחדשות משמחות יכולה להיות מאוד מונוטונית בביטויי הקול כאשר התוכן הדיבור מתלהב ושמח.
קוד שפת גוף
התנדנדות רבה, תיפוף רגליים, אצבעות , תנועות ידיים ורגליים מיותרות , ניגודים בשפת גוף, אגרופים בידיים כשאגודלים מוסתרים, שיפשוף יתר של הצוואר ( אות להדחקת מחשבות).
קוד הפנים
חיוך מזויף בשפתיים מתוחות , נשיכות של שפה התחתונה , בנסיון לא מודע לשלוט ברגשות כעס.


2. המפתה
אדם שמנסה להשיג את מטרתו ע"י פלירטוט או פיתוי.
קוד הדיבור והקול
קול חושני, הערות מיניות, כפל משמעות, המון מחמאות, מפלרטטים ללא הרף, זקוקים להרבה תשומת לב. משתמשים הרבה בטכניקה של " כמה אני מסכן", אוהבים לכבוש.
קוד שפת גוף
לעיתים מתקרבים מדי עד פלישה לטריטוריה של אדם אחר, הרבה מגע או מגע מרומז, יש נינוחות בגוף, לבוש סקסי או פרובוקטיבי, משחק בשער, תכשיטים, שפתיים, צוואר.
קוד הפנים
המפתים אינם מאבדים כמעט אף פעם את הקשר העין. מבטם ארוך מכפי המקובל בדרך כלל. הם מלקקים שפתיים לעיתים קרובות, חצי חיוך, מבט מפלרטט.


3. הקורבן
אדם אשר חווה את העולם כאכזרי ורשע, חשדן, מאשים את הסביבה או את האחר בכל דבר רע שקורה לו (מוקד שליטה חיצוני).
קוד הדיבור והקול
מרבה להתלונן, להאשים, פאסיבי בדרך כלל.תופס את עצמו כמסכן, סובל , "עושים לו".הקול שלו נשמע כעמום, או מתבכיין, חלש או עולה מעלה בסוף משפט. הטונים המונוטונים או חרישיים משקפים עצב פנימי.
קוד שפת גוף
יציבה ושפת גוף הססניות. כתפיו שחוחות, מבט מלטה כלפי מעלה. חוסר מנוחה בעיקר סביב הנושאים הדורשים מהם אחריות. כוסס ציפורניים, רגל כרוכה בחוזקה סביב השנייה.
קוד פנים
נוטים להסיט קשר עין, מצח לרוב מאוד מקומט, נשיכות שפתיים.

4. הקרחון
אדם מרוחק, מופנם שאינו נדיב מילולית, כמעט לא מתחלק ברגשותיו , שומר דברים לעצמו כך מרגיש ששומר על עצמו.
קוד הדיבור והקול
אנשים אלו אינם מראים את רגשותיהם, מדברים רק כשפונים אליהם, קשה לדעת מה הם חושבים, לחלקם קיימת ציפיה שינחשו אותם ללא מילים. הם נראים נוחי מזג, איך ברגעים בהם מרגישים מאוימים מתפרצים. הקול נשמע חדגוני בדרך כלל.
קוד שפת הגוף
יציבה קשיחה כסרגל, חוסר גמישות בתנועה, ראש זקוף, משדר קרירות . לא נוגע, זהיר, אם כבר מחבק אז החיבוק קשה ומסורבל. לחיצת יד חלשה, עלול להיתפס כשיפוטי כלפי אחרים. שומר מרחק יתר,משדרים כאינם מעוניינים בהתחברות.
קוד הפנים
הבעות פנים אטומות, לסת נוקשה. מעטים ליצור קשר עין, חיוך מתוח, יש נטיה לבליעה בכוח כשיש נגיעה ברגשות.

5. השקרן
אדם שמספר המון סיפורים, והרבה אינפורמציה שאתם לא צריכים לדעת, משתמש בהגזמה
" האמת היא, או אני לא אשקר כש.., וכד'"
קוד הדיבור והקול
מדברים סחור סחור, משתמשים ב"אה" ו"ממ" לעיתים קרובות, הם יספקו הרבה מידע על אחרים . קולם נינוח וחסר חיים, אבל כשהם אינם גלויים קולם עשוי להיות גבוה.
קוד שפת גוף
הסטרת ידיים, נגיעות מרובות באף והצוואר, לא מישרים מבט, מסטירים פה כשמדברים. התנדנדות קדימה ואחורה או לסירוגין דוממים ונוקשים מדי. תנועות רגליים זזים במהירות מעלה ומעטה, משיכת כתפיים כשמכחשים.
קוד הפנים
חיוך מאולץ או מתוח, מיצמוץ מוגזם, עיניים מסתובבות בחוסר נוחות, הסטרת פה כשמדברים.

6. נרקיסיסט
נרקיסיסט מדבר ללא הרף על עצמו ויש לו צורך בלתי נדלה בשבחים.
קוד הדיבור והקול
קולניים מאוד, רוצים שכמה שיותר אנשים ישמעו אותם. כשמדברים על עצמם הטון עליז ומלא חיים, על אחרים מאופק וחדגוני. משתמשים כל הזמן ב"אני" ו"שלי" , עשויים לספר על עצמם הכול, גם דברים שאינכם ממש רוצים לשמוע. כל שיחה מחזירים לדיבור על עצמם.
קוד שפת הגוף
יציבה נוקשה נועדה להציג אותם כ"קולים". כשלא מדברים על עצמם עשויים להישען לאחור, לשמוט את גופם קדימה או להשעין את הראש על היד. שימוש רב בתנועה, נגיעות חופשיות באחרים.
קוד הפנים
חיוכים נאלצים כשמישהו אחר מדבר, עיניהם משוטטות הרבה על פני החדר בחיפוש אנשים שיסתכלו או יקשיבו להם.

7. התחרותי
תחרותי מרגיש כחייב להתחרות על כל דבר ובכל נושא שנאמר.
קוד דיבור והקול
אנשים אלה מרבים לקטוע את דבריהם של אחרים ולנסות לעלות על כל דבר שנאמר. עושים עניין מכל הערה של מישהו אחר. ינקטו דעה מנוגדת גם אם בפועל הם מסכימים עם הנאמר, תמיד יש להם ביקורת.
הטון הדיבור שלהם מהיר, קשה להכניס מילה . יש מתיחות בקול, לפעמים גם צביטת קנאה.
קוד שפת גוף
נוקשות ומתיחות גופנית, שומרים מרחק פיזי באנשים בהם הם מתחרים, לחיצת יד נוקשה ואף לפעמים כואבת. במידע ברצונם להשיג מידע הם עשויים להכריח את עצמם להתחבר. הפגנת דומיננטיות בדיבור, כשמדברים היד הופכת לאגרוף בהרה מן המיקרים.
קוד הפנים
לא נוח להם לקיים קשר עין כן, בולעים בכוח, מלקקים שפתיים אם נראה להם שיש להם יתרון כלשהו עליכם.

8. הבדחן
אנשים עם תשוקה אדירה להיאהב שמושכים אליהם את האחרים בזכות שנינותם וחריפותם המילוליות.
קוד הדיבור והקול
מצחקים ומחפשים אישור על כך מהסביבה, נדיבים במחמאות ובמענה המהיר . דיבור מקוטע מנושא לנושא, לפעמים נשמעים ילדותיים או אסוציאטיבים מאוד. מספרים בדיחות או סיפורים באופן מבדר.
בקול שלהם יש הרבה קפיצות והתלהבות,טונים רמים, הם צוחקים הרבה, הם נדיבים ונעים להימצא במחיצתם. בכוחם להפוך חוויה שיגרתית למרגשת . בקול אפשר לשמוע הן עליות וירידות והן מגוון רגשות.
קוד שפת גוף
נמצאים בתנועה מתמדת, נוטים לגעת הרבה וזקוקים שיגעו בהם בחזרה. מתקשים להתקשר ללא מגע.
לא מתחשבים במרחב וגבולות של האחר ולפעמים נמצאים קרוב מדי לאחרים. התנהגות ידידותית שלהם עלולה ליצור רגעים מביכים . תופסים הרבה מקום, משתמשים הרבה בידיים, תנועות רחבות, נוטים לפרוש זרועות ולשלוח רגליים לפנים.
קוד הפנים
לוקחים הרבה אויר , לא מתמקדים באדם אחד, הבעת פנים שופעת חיים, דעתם מוסחת בקלות.

9. המעניק
אדם בהיותו מדבר מעניק המון מעצמו על ידי חשיפת רגשותיהם האמיתיים, יש לו התעניינות אמיתית באחר.
קוד הדיבור והקול
אדם מהטיפוס הזה הינו בעל פתיחות מילולית, מדבר במושגים אמוציאונלים, מספר מתי מרגיש מה בהתאם להרגשתו. הוא מעוניין באחרים יותר מאשר בהשגת תשומת לב מאחרים, אדם אכפטי. הוא מאזין מצוין, נוטה להצטנע. אומר דברים מתוך רצון לתת ולרצות, מספק לאחרים הרבה עידוד ומוטיבציה , נמנעים מאוד מלפגוע. קולו של המעניק נוטה להיות נעים וערב. לטון שלו יש איכות אופטימית, חמימה, רגישה ומרגיע.
קוד שפת גוף
נוטה לגעת הרבה, המגע חזק, ישיר וחם. לחיצת יד כפולה ( מניחים יד אחד מעל ידו האחר תוך כדי לחיצה). רוכן קדימה כשמדבר או מקשיב, לאות הערכה כלפי האחרים. הוא יציב ולא פולשני בהתנהלותו.
קוד הפנים
קשר עין מצוין, לעיתים קרובות יש הבעת השתתפות, חמלה או דאגה על פניהם, לרוב יש להם חיוך נעים והם נראים נגישים.

10. התוקפן
אדם שמשיג את רצונותיו בדרך פוגעת ותוקפנית.
קוד דיבור והקול
הוא יכפיש אחרים, יתן הערות פוגעות, עקיצות סרקסטיות וישנה עוינות בדיבורו.תמיד מוכנן לקרב מילולי. כמעט ולא יתן מחמאה או מילה טובה, ואם לא הולכים בדרכו – תפרוץ סערה. בשיחה הוא יספר איך סידר מישהו או לימד אותו לקח. יסביר לכם איך לנהל את חייכם גם אם לא התבקש לכך, בין אם הוא מכיר אתכם ובין אם לאו. אינו מתפשר או מתנצל בדרך כלל, נוקשה וצדקן. לא לוקח אחריות על מעשיו, מחפש את מי להאשים. מדבר בהכללות ובמונחים מוחלטים, בוטה, עשוי לקטול אתכם במהירות, מנסה לשלוט בשיחה. כופים את דעתם על אחרים ולא מסוגלים לשאת שמחזירים להם באותה מטבע. קולו של התוקפן רם ומבהיל, הטון מתקיף, אגרסיבי, דיבורו מהיר .
קוד שפת הגוף
אדם זה אינו נראה עדין, יש לו מגע חזק, הליכתם כבדה, שפת גופם משדרת לעיתים הסתערות או המתנה לפני הסערה.
קוד הפנים
מבט קשה, עז וחודר, הבעה מתוחה. כשהוא תוקף הוא מקמט את המצח, נחיריים מתרחבות ועיניים מצומצמות, לסת שלהם נוטה להיות קפוצה.

עוד במאמרים:
  >> התמכרות: סמים ואינטרנט
  >> התמכרות: סמים ואינטרנט
  >> עברינות בקרב בני נוער בישראל
  >> מה עדיף חינוך אינטגרטיבי או סגרגטיבי עבור בני נוער עולה במחמ"ע
  >> חיים על הקצה, סיפורו של דר רחוב
  >> אלכוהול בקרב עולים מחבר העמים לשעבר