חיים על הקצה, סיפורו של דר רחוב

חיים על הקצה
סיפורו של דר רחוב

את א' פגשתי בהוסטל למכורים דוברי רוסית, אחרי תקופה ארוכה של שוטטות וחיים ברחוב.

"החלטתי לעשות שינוי, או שאני נגמל או שאני מת", אמר לי כבר בתחילת השיחה בינינו.
א' גבר בן 31, רווק, עלה לישראל מברית המועצות לשעבר בהיותו בגיל 18 יחד עם הוריו ואחותו הצעירה. הוריו התגרשו אחרי תקופה קצרה שעלו ארצה. הוא נשאר להתגורר עם אמו.

הוא מכור לאלכוהול ולסמים מגיל 13, כבר בגיל זה התחיל להעדר מהלימודים בבית הספר ולעסוק בהתנהגות עבריינית שכללה עבירות רכוש ואלימות שונות. נשר מלימודיו בהיותו בן 13, לא רכש מקצוע, ועלה ארצה לפני הגיוס לצבא הרוסי.
למרות שחי בארץ מעל ל 12 שנה לא למד עברית כלל. לדבריו במהלך 9 שנים מאז עלייתו ארצה שוטט ברחובות ללא קורת גג ובלי מקום מחייה קבוע.

על משפחתו סיפר בהרחבה לפעמים עם כאב , אבל לרוב ללא אפקט עם ניתוק ריגשי מהתוכן עליו דיבר.
הוא סיפר כי משפחתו מונה 4 נפשות, הורים ושני ילדים, בן ובת. מסיפוריו הבנתי כי אביו היה איש נוקשה וחזק, שהקרבה העיקרית בינו לבין א' הייתה סביב אלימות פיזית קשה. אביו נהג לשתות אלכוהול לעיתים קרובות, וא' לא סבל לראות את אביו מסתובב שיכור בבית. תמונות אלה עוררו בו אימה וגועל, אבל הדבר שהיה הכי קשה ובלתי נסבל עבורו , זו האלימות של אביו כלפי אחותו הצעירה. שם הרגיש איך ליבו נשבר לרסיסים.

"הייתי כל הזמן מוכן לחטוף. כעסתי המון, הצטבר בתוכי המון המון זעם, כל הזמן חיפשתי איך להוציא אותו ועל מי לשחרר את מה שאני מרגיש. בכל הזדמנות הגבתי באלימות. מצאתי הרבה סיבות גם ברחוב, גם בבית הספר, תמיד ניסיתי להילחם על צדק, אבל בפנים בתוכי ידעתי שאני רק מחכה להתפוצץ על מישהו."

את אמו תיאר כאישה חלשה ודיכאונית, שהתקשתה להגן עליו ועל אחותו מפני תוקפנות של בעלה. והדרך שהיא מצאה לחיות עם הכאב הזה, היא להיתמכר לשתייה חריפה גם כן ובכך לא לראות את הסבל ילדיה.

" אמא לא הצליחה לגונן עלי, אני חושב שזה בגלל שבעצמה פחדה מאבא, לה הוא לא הרביץ , אבל לי ולאחותי כן. שנאתי אותו ממש כשראיתי איך מכה את אחותי. היה מכה אותה עם צינור של מכונת כביסה על ציון לא טוב. על זה הייתי נכנס איתו לקונפליקטים ומריבות."

א' סיפר כי היה ילד לא רצוי, עוד טרם לידתו אביו דרש שאמו תעשה הפלה, ועם לידתו נתפס כילד בעייתי ומפריע. כבר בגיל 5 הוריו מסרו אותו לבית יתומים, שם שהה כשנה וחצי. זו תקופה שהזיכרונות ממנה לא מצליח לשחזר, אבל מה שזוכר היטב זאת העבודה שאביו לא היה מבקר אותו כלל. לדבריו הוחזר לביתו לפני ההליכה לבית הספר, וזאת בשל התעקשות הסבים מצד אמו.

"אני מתפוצץ מזעם וכעס שממלא אותי" אמר, "עדיף לי לא לזכור, סמים ואלכוהול ממש עוזרים לברוח מהמחשבות הרעות". "האדם היחידי אליו באמת הייתי קשור והרגשתי שאהב אותי היה סבא שלי, הוא שיחק איתי ואימן אותי איגרוף. כל רגע שרק יכולתי ברחתי אליו , הוא גר כמה רחובות מהבית שלנו. בוקר אחד החלטתי לקפוץ אליו ולבדוק איך הוא מרגיש, דאגתי לו לאחר מכה שנתתי לו בערב לפני, כשהתאמנו באיגרןף. דפקתי , אבל אף אחד לא פתח, וכשראיתי שדלת פתוחה נכנסתי לדבר איתו. הסבא ישב בסלון, סביבו שלולית של דם, והסכין על הרצפה. התקרבתי אליו ונגעתי בו, הוא היה קר ומפחיד. התקשרתי להוריי והם הגיעו תוך כמה דקות. באותה שנה לא' מילאו רק 11 שנים.

אחר כך, הם סיפרו לי שהוא התאבד, לא לקחו אותי ללוויה ולא נפרדתי ממנו. עד היום אני חושב אולי הוא התאבד בגלל המכה שנתתי לו ערב קודם." החתכים שלך על הידיים ועל הצוואר הם סימנים למה? שאלתי אותו."אה, זה?! ניסיתי להיתאבד, כל פעם משהו השתבש והצילו אותי. הוא (סבא) הצליח מהפעם הראשונה ואני כבר 8 פעמים ניסיתי וזה לא מצליח לי, פעמיים הייתי ממש קרוב, היה לי מוות קליני, אבל בסוף שוב החזירו אותי לכאן."

את החיים ברחוב הכיר לדבריו עוד מגיל 13.

"התחברתי עם בחורים שהיו גדולים ממני ב-5-6 שנים, ואחרי שעזבתי את הספורט בעקבות הצלעות שבורות, התחלתי לשתות, לעשן לישון במקלטים וברחובות. אני מכיר חיי רחוב מגיל 13.
שתיתי הכל, וודקה, קוניאק, יין, כל מה שהיה. התחלתי לגנוב ולהסתובב עם החבורה הזו שלקחה אותי תחת חסותה. כבר בגיל 13 נפתחו לי תיקים פליליים על סחיטה, סחיטה באיומים, גניבות וכאלה דברים."
אמנון מיכאל מתאר את התמכרות באופן הבא: " באופן כללי אפשר לומר, שהתמכרות היא ניסיון להקל על מציאות בלתי נסבלת. פעמים רבות זהו כאב קיומי, "גן עדן האבוד"- חיפוש אחר דבר מה אבוד ושאיפה להתמזגות עימו. בכל אופן, כאשר לא ניתן לעמוד בפני מציאות מכאיבה זו בא החומר ומקל עליה עד ליצירת מעגליות המאפיינת בפידבק חיובי, קרי, התמכרות. התמכרות מתקיימת, אם כן, כאשר החומר, שהאדם משתמש בו כדי להקל על כאב הוא גם הגורם לסבל ולכאב שממנו האדם מנסה להשתחרר" .

א' סיפר שהרגיש במחיצתם של "הבחורים" תחושת שייכות ומוגנות אותה לא חש בבית. מוגנות באופן מוזר מצא דווקא בחברת קבוצת העבריינים שסיכנו את עצמם כל לילה מחדש.

"החברה' שהסתובבתי איתם היו ממש משוגעים, אבל הייתה שם עזרה הדדית ביניהם. הייתי אחד מהם, ואם היה קורה לי משהו כולם היו באים לעזרתי."
עד גיל 18 הסתבך בעבירות רבות וכשקיבל צו גיוס ראשון, נבהל והחליט לעלות לארץ, על מנת להימנע משרות צבאי ברוסיה.
כך מתאר את הדרדרותו לחיי רחוב כבר בישראל:
" זמן קצר לאחר עלייתנו לישראל הוריי התגרשו. אני נשארתי עם אמא. אחותי נדדה בין אמא לאבא, וגם היא התמכרה לסמים. היא לא הגיעה לרחוב, שמרו עליה יותר. אני הרגשתי שאין לי מה לעשות בבית. גם אצלי הכמויות של הסמים עלו ועלו. הייתי אנטי, אנטי הכול, לא למדתי, לא עבדתי, לא רציתי לעלות בכלל ובגלל זה לא הייתי מוכן לכלום. לא ללמוד שפה, לא לנסות ולא להתאמץ. התחלתי לגנוב גם בארץ, גם בחוץ וגם מהבית, הייתי מקלל ופוגע בהם מאוד כשהייתי מסטול. הם הוציאו אותי מהבית, היום אני מבין שהייתי בלתי נסבל"

במהלך 9 שנים האחרונות א' חי ברחוב ללא קורת גג וללא תנאים בסיסים למחייה. כך הוא מתאר את חייו ברחוב:
"הייתי מסתובב עם הומלסים, הייתי יושן באתרי בנייה או בביתי קברות בלילה וביום הסתובבתי. פעם בכמה זמן הייתי מגיע לאמא לאשקלון, לפעמים היא הייתה נותנת לי להיכנס להתקלח ולאכול משהו, וכשלא הייתי הולך לחוף ים באשקלון, מתקלח בדוש. חוף ים זה בהחלט מקום מאוד נוח להומלסים, אפשר למצוא שם הרבה דברים. גם לחיות בבית קברות זה טוב, יש שם מים, שקט, אף אחד לא מפריע. היה שם גג של בית, ואם היה גשם הייתי יכול להיות תחת הגג הזה. לפעמים גם הייתי מסתובב בין הדירות מוזנחות של כל מיני ידידים שמצאתי ברחוב".

"9 שנים אחרונות אני חי בין חיים למוות, רוב הזמן ברחוב, לבד, ללא כוחות להילחם יותר. תשע פעמים הייתי בטיפול נמרץ, פעמיים מהם קבעו לי מוות קליני, שלוש פעמים אושפזתי בעקבות הזרקה של מנת יתר."

כפי שתיאר א' בתקופה זו עשה מספר ניסיונות גמילה שונים, לאחר הגמילה הפיזית חזר לשימוש בסם ולחיי רחוב. בחצי שנה אחרונה א' מתגורר בהוסטל טיפולי לדוברי רוסית, זו אולי התקופה הכי ארוכה שמחזיק בנקיון. למרות שמטפל בעצמו ואפילו יצא לעבוד לאחרונה עדיין לא חושב על העתיד, עדיין מפחד לחלום ולא יכול לדמיין איך יראו חייו לאחר יצאתו מההוסטל הטיפולי. דבר אחד ברור לו, אם יצליח להיות נקי יקנה לעצמו כלב.

עוד במאמרים:
  >> התמכרות: סמים ואינטרנט
  >> התמכרות: סמים ואינטרנט
  >> 10 טיפוסי אישיות
  >> עברינות בקרב בני נוער בישראל
  >> מה עדיף חינוך אינטגרטיבי או סגרגטיבי עבור בני נוער עולה במחמ"ע
  >> אלכוהול בקרב עולים מחבר העמים לשעבר